این دو نفر


تاریخِ تکرارپذیر

سه‌شنبه ۱۳۸٦/۳/٢٩

" ... اما ما تقاضای او را اندیشه خواهیم کرد

                زیرا که می‌دانیم، اگر ما سرزمینمان را نفروشیم، شاید مرد سپید با سلاح‌هایش بیاید

                                                                و از ما بگیرد سرزمینمان را

                ولی چگونه می‌شود آسمان را، گرمای زمین را خرید و یا به فروش رساند؟

                                                                تصور این امر برای ما بیگانه است.

                اگر ما تازگی هوا و یا زلالی آب‌ها را صاحب نباشیم، چگونه می‌توانیم آن‌ها را به فروش رسانیم؟

                با این همه ما تصمیم خود را خواهیم گرفت ...

                                آنچنان سخت و آهنین که برادر سپید به تکرار فصول باور دارد.

                کلمات من چونان ستارگانی هستند که هرگز غروب نخواهند کرد.

                                هر قسمت این سرزمین برای خلق من مقدس است.

                                                هر درخشندگی برگ‌های کاج و هر ...

                مردگان ما این سرزمین با شکوه را فراموش نخواهند کرد.

                                زیرا که زمین برای مرد سرخ مادریست.

                                                و ما تمامی سهمی از او

                                                و او تمامی سهمی از ماست."

                                                بخشی از سخنان سیاتله (رییس قبیله‌ی سرخپوست‌ها) به رییس جمهور آمریکا (1855)

قسمت قبلی سریال پزشک دهکده (که برای دومین بار از تلویزیون پخش می‌شود) به طور خاص در مورد کشتار سرخپوست‌ها توسط سفیدپوست‌ها بود. سفید پوست‌هایی که سرزمین آن‌ها را اشغال کرده‌بودند. من همیشه سرخ‌پوست‌ها را به دلیل سادگی و پاکی اعتقاداتشان دوست داشته‌ام. در این سریال قرار بود ارتش به سرخپوست‌ها حمله کند و تنها مخالفان این موضوع دو قهرمان اول فیلم یعنی دکتر مایک و سالی بودند. علت حمله هم این بود که بعد از مدت‌ها کشت و کشتار سرخپوست‌ها و بعد از اینکه معدود بازمانده‌ها را در اردوگاه‌ها محصور کرده بودند و دولت آمریکا در رساندن غذا به آن‌ها کوتاهی می‌کرد، بخشی از مبارزین سرخپوست، با حمله به مزارع سفیدها برای هم‌نژادهای خود غذا می‌بردند و در ضمن به دلیل احترامی که برای طبیعت قائل بودند با حمله به قطار و ترساندن مسافران از کشیده شدن راه‌آهن به زمین‌های بکر جلوگیری می‌کردند و به همین دلیل محکوم به مرگ بودند.

کارگردان سعی کرده بود که نشان دهد همه‌ی مردم با افکار سطحی و با سنگدلی با این کار موافقند و فقط قهرمان‌های داستان و تا حدی پدر روحانی درک می‌کنند که این کار سرخپوست‌ها ناشی از عصبانیت و اجباری است که خود سفیدها به آن‌ها تحمیل کرده‌اند. در نهایت هم، تلاش‌های آن‌ها به ثمر نرسید و قبیله‌ی بزرگ و بی‌گناهی توسط ارتش کشته شدند. نکته‌ی جالب این‌جا بود که فرمانده‌ی ارتش هم که فردی با اصول اخلاقی زیر صفر و سنگدل نمایش داده شده بود معتقد بود "سرخپوست خوب یعنی سرخپوست مرده" .

چیزی که همیشه برایم دردناک بوده، این است که 200-300 سال پیش سفیدهای اروپا با تمام سنگ‌دلی بی‌هیچ دلیلی یک نژاد را به حد نابودی کشاندند، نژادی که در تمام طول تاریخ کوچک‌ترین مزاحمتی برای آنان نداشت و تنها به زندگی آرام در سرزمین خود و اعتقادات ساده‌اش خو گرفته بود.

و چیزی که همیشه برایم مسخره بوده، این است که حالا بعد از 200-300 سال در فیلم‌هایشان این کشتارها را محکوم می‌کنند و از سرخپوست‌ها به عنوان یک نژاد پاک و صبور نام می‌برند و قهرمان‌های اول فیلم هایشان را طرفدار این نژاد نمایش می‌دهند که شاید احساس کسانی مثل من هم نسبت به سرخپوست‌ها ناشی از همین تبلیغات باشد.

تمام این‌ها را گفتم که بگویم همین الان قوم‌کشی‌های دیگری در دنیا جریان دارد که با احتمال نزدیک به 1، 100 یا 200 سال دیگر محکوم می‌شوند. اتفاقی که خیلی زودتر از یک قرن در مورد کشتارهای بوسنی افتاد.

 در فلسطین هم بعد از کشتار 50 ساله حالا که معدود بازمانده‌ها را در اردوگاه‌ها محصور کرده‌اند، عده‌ای از مبارزین با کمترین وسایلی که در دست دارند که حتی گاهی طعمه کردن جانشان است با این قوم‌کشی و نابودی مبارزه می‌کنند. امریکا و اروپا امروز فلسطین و طرفداران آن را تروریست می‌نامند و درکی از احساس این قوم ندارند و حتی نماینده‌ی مجلس انگلیس که 3 سال پیش گفت "که اگرچه با عملیات‌ تروریستی فلسطینیان مخالف است اما احساس مردمانی را که سرزمینشان را به زور اسلحه از دست داده و سلاحی جز جانشان در اختیار ندارند را درک می‌کند" بلافاصله با بدنامی از کار برکنار شد. (بد نیست به شباهت حرف‌های این نماینده و دکتر مایک و برخورد هم‌عصرانشان توجه کنید!)

نظر شما در مورد این تکرارپذیری تاریخ چیست؟ بازهم موافقید که تاریخ تکرار نمی‌شود و به همین دلیل قابل پیش‌بینی نیست؟ شما امروز جزء کدام دسته‌اید؟

 خواندن کتاب "همه‌ی ما سهمی از زمین هستیم" را به خوانندگان محترم توصیه می‌کنم.

پ.ن.۲ : نمیدونم به خاطر ایام فاطمیه است یا چیز دیگه ای ولی انگار پخش این سریال متوقف شد!

پ.ن.۱ :