این دو نفر


المپیاد فیزیک آمد و رفت!

یکشنبه ۱۳۸٦/٥/٧

۴/5/86

یک و نیم ماه پیش که با موافقت دکتر اجتهادی به کمیته‌ی علمی المپیاد پیوستیم فکر نمی‌کردیم که همه چیز انقدر زود و شیرین بگذرد. گرچه فعالیت‌های "این دو نفر" به عنوان اعضای نوپای گروه در مقایسه با بقیه ناچیز بود اما در طول این مدت احساس خوبی از همکاری در این کمیته داشتیم.

دادن امتحان‌های 5 ساعته برای تست سوالات یک هفته قبل از شروع المپیاد، تایپ اسامی شرکت کنندگان و مصححین، چک کردن فوتورزیستورهای ست‌آپ دستگاه آزمایش، 24 ساعت بیداری برای چیدن سالن امتحان تجربی، شرکت در جلسات بحث سوالات (discussion) و تصحیح (moderation) همه و همه کلی خاطره‌ی خوب برایمان به جا گذاشت.

قطع بودن پرشین بلاگ بهانه‌ی خوبی بود برای ننوشتن از این اتفاقات! اما واقعیت این بود که محرمانه بودن فعالیت‌ها پیش از امتحان و درگیری‌های 24 ساعته در طول 10 روز المپیاد، امکان و فرصتی برای نوشتن پست جدید در این زمینه به ما نمی‌داد.

دوستان وبلاگ نویس دیگر، جزئیات را با دقت بیشتری شرح داده‌اند که حتما دیده‌اید یا می‌توانید ببینید: از جمله باغ بهار (به عنوان مصحح)، راز نو (به عنوان یکی از نزدیکان طراحان سوالات!)، مربی تیم آمریکا (به عنوان یک مهمان خارجی) و... .  

فواید جنبی این همکاری برای شخص بنده از چند منظر قابل بررسی است:

1-      دیدن تعدادی از دوستان وبلاگ‌نویس از نزدیک که قبلا زیارت نشده بودند! (بهار و سانلی، خط قرمز و ...)

2-      دیدار مجدد دوستان دیرین که هر کدامشان امروز در جایی از دنیا سرگرم کار خویش‌اند. (علی‌رضا، طاها، ...)

3-      چند روز در کنار کسانی بودم که همیشه از بودن در کنارشان لذت می‌برم و هم‌صحبتی با آن‌ها برایم شیرین است (سامان و سیما، نیما، آقای فاضلی و ...)

4-      آشنایی با تعدادی از اساتید که همگی افرادی محترم و دوست داشتنی هستند (آقای دکتر نهال، خانم دکتر خرازی، آقای دکتر لران و ...)

5-      آشنایی با تعدادی دوست جدید که امیدوارم رابطه‌ی ماندگاری با هم داشته باشیم (مرتضی، پویا، الهام، آرمان، فرشید. این بچه‌ها که همگی المپیادی هم بوده‌اند در به ثمر نشستن بخش تجربی امتحان نقش بزرگی داشته‌اند)

6-      رکورد دیدن استاد راهنمایم را در 5/2 سال اخیر شکستم!

برگزاری المپیاد جهانی فیزیک حادثه‌ی مهمی برای کشور ما محسوب می‌شد. خوشحالم که نقشی هرچند ناچیز در بخش علمی آن داشتم.