این دو نفر


دوستان

یکشنبه ۱۳۸٦/۳/٢٧

تعطیلات آخر هفته و قطع بودن تلفن منزل به دلیل ساخت و سازهای همسایه‌های محترم باعث شد که این پست طولانی شود. در هر صورت ببخشید.

1-     جمعه شب مهمانی گروه ماده چگال نرم شریف بود. علاوه بر تمام نکات جالب این مهمانی جالب‌ترین نکته این بود که مهمان اصلی که از ابتدا مهمانی به نام او شکل گرفته بود در جمع ما حضور نداشت!

نیما (که اصولا در حضورش او را آقای همدانی صدا می‌زنم و حالا اجازه می‌خواهم که مثل گفتمان!های پشت سرش به عنوان آشنای نیما از او نام ببرم) برای خیلی از هم‌دوره‌ای‌های "این‌دونفر" علاوه بر یک فیزیک ‌پیشه‌ی موفق، شاید نماد نوعی مقاومت است. نمادی از ماندن و تلاش برای تغییر. حالا تصمیم به رفتن گرفته و به جز گروه ماده چگال و دوستان و هم‌دوره‌ای‌هایش که جای خالیش را کاملاً حس خواهند کرد، دانشکده و اعضایش هم از این قاعده مستثنی نیستند (اگرچه اخیراً به هر دلیلی حضورش در این جامعه‌ی کوچک کم رنگ شده بود.) کسانی که نیما را می‌شناسند می‌دانند که او در عین حال که پژوهش‌گر موفقی است، معلم خوبی هم هست، خاصیتی که بسیاری از پژوهش‌گران ما ندارند.

به هر حال می‌خواستم بگویم کسانی چون نیما، همیشه وجود با ارزشی دارند. امیدوارم که هرجا هست موفق باشد و به همین زودی به جامعه‌ی کوچکی که او را در خاطر خواهد داشت برگردد.

2-     یکی از خوبی‌های دانشکده‌ (در این‌جا به طور خاص منظورم دانشکده‌ی فیزیک شریف است) وجود آدم‌هایی است که هر بار که می‌بینیشان چیز جدیدی برای یاد دادن به تو دارند. نکته این‌جاست که گفتم یاددادن نه یادگرفتن. یعنی به محض این‌که تو را می‌بینند اطلاعات جدیدشان را بدون اینکه تو خواسته باشی به تو منتقل می‌کنند.

این خاصیت در مورد مسعود و رهام خیلی پررنگ است. من خیلی از اطلاعات به‌روز شده‌ی اوبونتو را از مسعود و به همین روش گرفته‌ام. رهام هم اگرچه اخیراً کم پیداست اما هنوز خاصیتش را حفظ کرده!

هفته‌ی پیش رهام یکی از امکانات جدید گوگل را به "این‌دونفر" معرفی کرد که به طرز جالبی به امثال من که عادت به وبگردی و خواندن وبلاگ و خبر داریم کمک می‌کند. این امکان جدید، خواننده‌ی گوگل! (google reader) است. در خواننده‌ی گوگل می‌توانید صفحات دلخواه خود در وب را مشخص کنید و به راحتی آن‌ها را دسته‌بندی و مدیریت کنید. خواننده‌ی گوگل هر بار که به آن وارد شوید آخرین تغییرات صفحات دلخواه شما را به اطلاعتان می‌رساند و این کار را به صورتی می‌کند که خواندن این صفحات بسیار راحت است. به این ترتیب برخلاف فیوریتی!های یاهو که هر بار مجبورید به آن‌ها سر بزنید و از تغییرات احتمالی مطلع شوید، خواننده‌ی گوگل این کار را برای شما انجام می‌دهد و خب طبعاً کار شما را بسیار ساده می‌کند.

 مثل تمام امکانات دیگر گوگل، برای ورود به این بخش باید نام و رمز عبور گوگلی خود را وارد کنید. برای رسیدن به صفحه‌ی ورود هم می‌توانید مستقیماً به آدرس reader.google.com بروید و یا از گزینه‌ی more در صفحه‌ی اول گوگل استفاده کنید.

من شخصاً علاوه بر خواندن وبلاگ‌ها، از مزیت‌های این خواننده در خواندن خبرهای جدید بی‌بی‌سی فارسی و مجلات علمی‌ای مثل فیزیکال ریویو!ها لذت می‌برم. تنها مشکل این جاست که صفحه‌ی وب مورد نظر شما برای این‌که قابلیت خوانده شدن توسط این خواننده را داشته باشد باید دارای RSS feed باشد. پس اگر وبلاگ دارید و می‌خواهید بقیه، وبلاگ شما را از طریق این خواننده بخوانند RSS feed وبلاگتان را فعال کنید. اگر هم در اضافه کردن برخی صفحات وب مشکل دارید باید بجای آدرس یو آر ال آن‌ها آدرس .xml آن‌ها را پیدا کنید و اضافه کنید که این کار اصولاً براحتی با کمی گشتن در صفحه‌ی وب مورد نظر و با کلیک کردن روی گزینه‌ای با عنوان xml یا RSS و کپی کردن آدرس صفحه و قرار دادن آن در فیلد add subscription خواننده‌ی گوگل انجام می‌شود.

راستی رهام هم دارد می‌رود. رهام از جمله آدم‌های با ارزش و دوست داشتنی‌ای بود (است!) که شناخته‌ام. امیدوارم همیشه موفق باشد و باز هم او را ببینم.

3-     آخرین جمله‌ی پست قبلی زهرا رو جدی نگیرین، چون ایشون کمافی‌السابق با اندکی غرولند برای نماز صبح از خواب بلند می‌شن!