این دو نفر


آتش بدون دود

چهارشنبه ۱۳۸٦/٦/٢۱

"جوان بدون گناه نمی‌شود، آتش بدون دود."

یک ضرب‌المثل ترکمنی

 

"آتش بدون دود" اسم یک سری کتاب هفت جلدی، نوشته‌ی نادر ابراهیمیه. قطعاً من کوچک‌تر از اون هستم که بخوام از عظمت این کتاب چیزی بگم. در واقع، برای من همین بس که جزء مشتری‌های این کتاب باشم! هنر بی‌نظیر نادر ابراهیمی در نوشتن این کتاب، خواننده رو جادو می‌کنه. کسی رو ندیدم که این کتاب رو دستش بگیره و دلش نخواد که ساعت‌ها بشینه و بخوندش. داستان همیشه در اوج خودشه. هر لحظه احساس می‌کنی ماجرایی که در حال رخ دادنه، مهم‌ترین ماجرای داستانه، چراکه همین ماجرا، باعث اتفاق‌های بسیار مهم بعدی می‌شه و جهت‌گیری ادامه‌ی داستان رو تعیین می‌کنه.

موضوع این کتاب، سرگذشت قوم ترکمن در طول صد سال اخیره. در حقیقت، می‌شه گفت یک ماجرای تاریخی (و تا حدی سیاسی) در حال روایت شدنه، و البته با شخصیت‌های حقیقی که همین باعث جذاب شدن هر چه بیش‌تر داستان می‌شه. وقتی آدم کتاب رو می‌خونه حس می‌کنه صد سال رو با چشم خودش دیده و زندگی کرده. آن‌چنان نرم از گذشته شروع می‌کنه و به زمان حال می‌رسه که آدم گذر زمان رو احساس نمی‌کنه. هیچ بریدگی‌ای در طول داستان وجود نداره. ماجرا یک سیر کاملاً منطقی و بدون خطا داره. همه‌ی علت و معلول‌ها درست اتفاق می‌افتند. جالب این‌جاست که حتی جزئیات هم کاملاً منطقی هستند و هیچ کجای این هفت جلد کتاب، هیچ جمله‌ای رو نمی‌شه پیدا کرد که بشه حذفش کرد و مشکلی پیش نیاد!

 

در این‌جا، جا داره که یک مقایسه‌ای هم انجام بدم بین "آتش بدون دود" و "جواهری در قصر":

1- در هر دو تا، به این خاطر که مدت زمان نسبتاً زیادی (دو نسل یا بیش‌تر) نمایش داده می‌شه، آدم احساس می‌کنه که زندگی چه‌قدر هیجان داره و با چه سرعتی در حال دگرگون شدنه. بارها وقتی به این دو داستان ("آتش بدون دود" و "جواهری در قصر") فکر می‌کنم یاد زندگی خودم می‌افتم. بعد دوران زندگی خودم رو با مامان و بابام مقایسه می‌کنم و از این همه تحول، شدیداً شگفت‌زده می‌شم!!

2- هر دو به شدت اعتیادآورند! وقتی کتاب "آتش بدون دود" رو دستتون می‌گیرید و می‌خونید، دقیقاً مثل زمانی که دی‌وی‌دی "جواهری در قصر" رو توی سی‌دی‌رام می‌ذارید و نگاه می‌کنید، عطشی توی دلتون به وجود میاد که نمی‌تونید از جاتون بلند بشید و ساعت‌ها بی‌حرکت داستان رو دنبال می‌کنید بدون این‌که متوجه بشید! از یه طرف دلتون می‌خواد زودتر تموم بشه، از طرف دیگه دلتون می‌خواد تموم نشه! با این وجود، من این اعتیاد آرامش‌بخش رو بهتون توشیه می‌کنم. واشه من که خیلی لاژم بود، داداش!!!

3- شخصیت "یاشا شیرمحمدی" در "آتش بدون دود" بسیار شبیه شخصیت "گیومیونگ" در "جواهری در قصر"ه! هر دو نفر موجوداتی هستند که فطرت پاکی دارند و روحشون از خباثت در عذابه، از طرفی هر دو راه نادرست رو انتخاب کرده‌اند و لج‌بازی‌هاشون باعث می‌شه که زندگی‌شون رو از دست بدن.