بنزین و دیگر هیچ!

بنزین سهمیه‌بندی شد. پمپ بنزین آتش گرفت. شیشه شکست. خیابان خلوت شد. وانت گران شد. ...

دوستی می‌گفت: "با سهمیه بندی بنزین، یارانه‌ی بنزین به جیب پولدارها می‌رود." اول این‌که به نظر من بنزین قبلا یارانه‌ای‌تر بود و یارانه‌ی آن بیش‌تر به جیب پولدارها می‌رفت. دوم اینکه تعدادی گزاره‌ی مهم وجود دارد: 1- بنزین کالای اساسی نیست. 2- کسی که ماشین دارد و از آن استفاده می‌کند محتاج نان شب نیست. 3- هرکس ماشین دارد و از آن استفاده می‌کند بنزین لازم دارد. 4- هرکس بنزین لازم دارد می‌رود کارت سوخت می‌گیرد. 5- بنزین یارانه‌ای به هرکس  کارت سوخت دارد می‌رسد.

با توجه به این گزاره‌ها و با تاکید اکید بر اولی و دومی، به نظر شما بهتر نبود اصلا یارانه‌ی بنزین به کل برداشته می‌شد و در یک اقدام حساب شده، معادل این یارانه به گوشت و نان و شیر و دیگر کالاهای اساسی (یا حتی هزینه های درمانی) تعلق می‌گرفت؟ به‌این‌ترتیب یارانه‌ها بیش‌تر در اختیار قشر ضعیف نبود؟

پ.ن. بوی بنزین وبلاگمون رو برداشته! خواستم قول بدم این آخرین باریه که در مورد بنزین می‌نویسم، دیدم ممکنه بعدا پشیمون شم!

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
لعيا

فر نوش عزيز کاملا باهات موافقم حتی بهتره واردات و پخش بنزين کاملا خصوصی بشه و رقابت شرکت های خصوصی نرخ نهايی بنزين رو تعيين کنه.